FRANZ KAFKA - PREOBRAZBA

1883-1924

FRANZ KAFKA

Kafka se je rodil leta 1883 v Pragi v družini bogatega židovskega trgovca. Njegov oče je bil ortodoksen Žid in kot tak nezaželen v krščanski Pragi. Oče je pričakoval, da bo Franz kot edini sin (imel je še tri sestre) uspešen nadaljevalec trgovine, a je bil daleč od ekonomije in je bil predan umetnosti. Tako je Franz občutil četverni geto, ker je bil Žid med kristjani, Nemec med Čehi, tujec med domačimi in bolan med zdravimi (bolehal je za jetiko).

 

Kafka je pisal v nemščini. Njegova dela obvladujejo večni strah, negotovost in občutki krivde. Bil je omahljiv, begav in ni bil sposoben prave ljubezni. Čeprav je imel veliko prijateljev in prijateljic (to izvemo iz njegovih dnevnikov in bogate korespondence), je bil kljub temu zelo osamljen človek. Njegovi junaki nikoli ne dosežejo cilja in vedno tragično propadejo. Predmet njegove obravnave je vedno notranjost človeka. Sebe je vedno podpisoval s K. – v njegovih delih pogosto nastopajo junaki, imenovani le z začetnicama. Nekateri literarni zgodovinarji opredeljujejo Kafko kot religiozno mističnega, drugi kot ateista, tretji kot simbolista, četrti kot pisca absurda in peti kot eksistencialista. V svoj dnevnik je zapisal: »Jaz sem konec in začetek.« Ko je leta 1924 umiral v sanatoriju na Dunaju, je zahteval, da se vsa njegova literarna zapuščina zažge. Njegov najboljši prijatelj založnik Max Brod ga ni poslušal, zato je po njegovi zaslugi Kafka svetovni klasik.

 

Po njegovi smrti so izšli trije nedokončani romani: Proces (1925), Grad (1926) in Amerika (1927). Kafka je bil odličen novelist. Značilne novele: Preobrazba, Poročilo akademiji, V kazenski koloniji, Pred vrati postave, Vaški zdravnik… V slovenščino je bil Kafka preveden pozno. Najpomembnejši prevod zbirke novel Splet norosti in bolečine je izšel 1. 1961 v zbirki Kondor.

VSEBINA

Gregor Samsa je bil trgovski potnik. Skupaj s sestro je živel pri starših, pri strogem očetu in očetu podrejeni materi. Ko se je nekega jutra prebudil, je mislil, da še vedno sanja, saj se je preobrazil v hrošča. Domači tega niso mogli dojeti; vedno bolj so se ga sramovali in ga hoteli uničiti. Oče ga je lovil z metlo, ga obmetaval z jabolki in ga celo ranil. Mati je bila z njim dokaj ljubeča, vendar ni mogla k njemu v sobo, ker se ji je gnusil. Sestra je bila edina, ki je prihajala k njemu in mu nosila hrano, vendar se je sčasoma naveličala in prihajala vse poredkeje.

 

Gregor je z delom preživljal vso družino, odkar pa tega ni več mogel, so morali oddajati sobe. Gregorja so morali ves čas skrivati pred podnajemniki, kar je bilo za vse zelo naporno. Sestra bi se rada poročila, a se ni mogla zaradi izmečka v družini. Gregor je končno spoznal, da je vsem odveč in da je nezaželen, zato se je odločil za samomor (?) – prevalil se je na hrbet in poginil kot žuželka. Služkinja ga je preprosto pometla na smetišnico in vrgla ven. Družina se je nato zbližala, saj so se osvobodili nadležnega bremena. Končno so spet odšli na sprehod in lahko začeli razmišljati o Gretini poroki in prihodnosti.

INTREPRETACIJA

Novela je bila prvič objavljena leta 1915. Osrednji motiv je napovedan že v naslovu: to je motiv, posebno značilen za mite in pravljice, tokrat pa je v groteskni podobi prenesen v sodobni vsakdan. Preobrazba ni privlačna za povprečnega človeka, saj v ljudeh mrčes vzbuja gnus in odpor. Motiv preobrazbe ima torej simbolni pomen in kaže na posameznikovo doživljanje samega sebe in medčloveških odnosov. Ob osrednjem motivu je še več drugih. Motiv prehranjevanja pomeni vztrajanje pri življenju, ob poslušanju sestrinega igranja na violino pa je Gregor razmišljal o duhovni hrani in se zaradi tega prepričeval, da je še vedno človek. Motiv slike z damo v kožuhu se pojavi takoj po preobrazbi. V Gregorjevi sobi je visela slika z damo v krznu, ki jo je Gregor skušal rešiti tako, da je splezal nanjo, ko sta mati in sestra hoteli izprazniti sobo. Ob tem je njegovemu trebuhu godil dotik s steklom. Poznavalci so si motiv razlagali kot prikrito erotiko; Gregorju je nekaj pomenila zgolj telesna ljubezen brez prave duhovne povezave. Motiv ure je povezan s spoznanjem človekove ujetosti v času (ta motiv je pogost tudi v drugih Kafkovih besedilih). Motiv sobe postane simbol ujetosti, soba kot svet. Po preobrazbi se je Gregorju svet zožil na štiri stene, bralec pa je skupaj z Gregorjevo družino šele po njegovi smrti deležen nekaj zunanjega prostora. Motiv smrti oz. odrešitve s smrtjo je precej zapleten in povezan z drugimi motivi. Ne izvemo, ali je Gregor umrl zaradi lakote, rane ali žalosti, ali se je umaknil iz ljubezni do družine ali iz obupa nad svojim brezizhodnim položajem (samomor?). Morda je bil to edini način, da jim je lahko pokazal, da jih razume, morda pa je bilo to še zadnje dejanje prilagajanja in izpopolnjevanje tistega, kar so od njega pričakovali.

 

Če take motive združimo v temo, spoznamo, da novela govori o izgubljenosti posameznika, odtujenosti med ljudmi, bivanjski stiski, občutku krivde, strahu, utesnjenosti, nasilju družbe nad posameznikom. Gregorjeva preobrazba ostaja nepojasnjena. Njegova žrtev za domače, izbira predvelikonočnega časa in ura smrti (tri ponoči) – hote ali nehote? – namigujejo na Kristusovo odrešenje sveta s smrtjo. Dogajalni čas tudi sicer ni natančno določen, a iz vmesnih opomb lahko sklepamo, mo, da je asociacija na Kristusovo življenje – od božiča do velike noči. Na koncu se smrt umakne življenju, prostor se razširi, pogovarjajo se o Gretini poroki in njenem lepem in košatem telesu – po njenem telesu bo šlo življenje naprej. Iz motivov, povezanih v temo, lahko razberemo ideje: ideja o odtujenosti v medčloveških odnosih – vzvišen odnos družbe do posameznika, ki mu ne priznava individualnosti; druga ideja je videna tudi v prezirljivem odnosu družbe do umetnika in umetnosti; tretja ideja je povezana z iskanjem posameznikovega življenjskega smisla in z njegovo lastno krivdo za tragičen bivanjski položaj. Poznavalci Kafkovega življenja v noveli vidijo tudi precej avtobiografskega, saj je z njo želel sporočiti prezirljiv, vzvišen odnos družine do njenega člana.

 

Kafka je modernistični avtor, v slogu tradicionalen, v vsebini pa pri njem najdemo različne kombinacije simbolizma in nadrealizma. Situacije iz sanjskega sveta prikazuje v preprostem, hladnem, stvarnem realističnem in skopem slogu. Tako doseže vtis, kot da gre za nekaj vsakdanjega in v celoti verjetnega. Novela je moderna pripovedna groteska, mešanica nenavadnih, grobo komičnih prvin z globljim pomenom. Življenje je prikazano v popačeni, nenavadni podobi, ki je hkrati smešna in grozljiva, in sicer s pomočjo sanjskih vizij, asociacij in simbolov.

 

Preobrazba velja za novelo, za katero je značilna zgradba dramatskega trikotnika – stopnjevanje napetosti od zapleta do vrha in prevrata, ki je na koncu novele. V Preobrazbi pa je ta dogodek (Gregorjeva preobrazba v hrošča) že na začetku, nadaljevanje pa ni stopnjevanje, pač pa celo zmanjševanje napetosti, zato bi to lahko imenovali antinovela.

WordPress Appliance - Powered by TurnKey Linux